Kinia kandydat
Dołączył: 25 Sty 2010 Posty: 5 Przeczytał: 0 tematów
Płeć:
|
Wysłany: Pią 10:57, 07 Maj 2010 Temat postu: REWELACYJNA KSIĄŻKA ETNOLOGICZNA O INDIANACH ! |
|
|
Hej, wszystkim etnologom z UJ ! Tutaj Kinia z tej strony.Chciałabym ZACHĘCIĆ Was JESZCZE RAZ do PRZECZYTANIA REWELACYJNEJ KSIĄŻKI Mariusza Kairskiego (no, właśnie:Nie zachęcałabym Was do przeczytania czegoś, czego wcześniej sama nie czytałam ). Nie jest to Karol May, który pisał o Indianach, nie widząc ich. Autorem jest Człowiek, który wśród Indian przebywał ( często z narażeniem życia ), poznał ich zwyczaje, system wierzeń – innymi słowy: ich życie.Wspomniany przeze mnie Autor jest doktorem etnologii w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu,JEST NAJWIĘKSZYM I NAJLEPSZYM POLSKIM SPECJALISTĄ,AMERYKANISTĄ, ZNAWCĄ TUBYLCZYCH GRUP STREFY POZAANDYJSKIEJ I POZAMEZOAMERYKAŃSKIEJ AMERYKI ŚRODKOWEJ I POŁUDNIOWEJ( i nie tylko ).Autor stworzył DZIEŁO ( a w zasadzie:ARCYDZIEŁO pt: Indianie Ameryki Środkowej i Południowej. Demografia, rozmieszczenie, sytuacja etno – kulturowa. Tom I: Analiza etnologiczna”, które „ mieści się w nurcie prac dążących do syntetycznego ujęcia problematyki zaniku, trwania i rozwoju pierwotnych kultur tubylczych zamieszkujących poszczególne kraje południowoamerykańskiego kontynentu” - słowa dr Mariusza Kairskiego ze" Wstępu"do w/w ARCYDZIEŁA.Książka ta powstała w oparciu o „ badania terenowe, które odbywały się w ramach szeregu projektów badawczych i prowadzone były wielokrotnie: w Amazonii Wenezuelskiej ( Indianie Panare, Hoti, Makiritare, Sanema; 1981, 1986/1987, 1989, 1991, 1993, 1997) oraz w Amazonii Ekwadorskiej ( Indianie Waorani, Kofan, Achuar; 1981, 1991, 1997 )”, o czym wspomina w/w Autor w Swej książce. Należy dodać równieżNależy dodać również, iż „Podstawą do przygotowania pracy były: wykorzystana literatura przedmiotu oraz własne badania terenowe, w ramach których zajmowaliśmy się , m.in. problematyką mechanizmu zmiany kulturowej, typologią aktualnej sytuacji etno – kulturowej badanych grup, itp. Bibliografia pracy obejmuje tylko pozycje cytowane w tekście ( ok.750 ). Wykorzystana literatura przedmiotu, nie uwzględniona w bibliografii, sięga ok. 3500 pozycji” - tak dr Mariusz Kairski pisze w " Indianie Ameryki Środkowej i Południowej...", dodając równocześnie, iż" Przygotowanie pracy trwało około dziesięciu lat", co świadczy o powadze i doniosłości ARCYDZIEŁA. Wierzcie mi: to JEST ARCYDZIEŁO, a nie „jakaś tam książka o Indianach”. Składają się na nią trzy rozdziały zatytułowane odpowiednio:
Rozdział I:” TUBYLCZE GRUPY KULTUROWO – JĘZYKOWE AMERYKI ŚRODKOWEJ I POŁUDNIOWEJ: POJĘCIA – KRYTERIA – ZRÓŻNICOWANIE – LICZBA”
Rozdział II :” TUBYLCZE GRUPY KULTUROWO – JĘZYKOWE AMERYKI ŚRODKOWEJ I POŁUDNIOWEJ: DEMOGRAFIA I ROZMIESZCZENIE”.
Rozdział III: „TUBYLCZE GRUPY KULTUROWO – JĘZYKOWE AMERYKI ŚRODKOWEJ I POŁUDNIOWEJ: ZMIANY KULTUROWE I WSPÓŁCZESNA SYTUACJA ETNO – KULTUROWA”.Ja ze swej strony mogę jedynie powiedzieć, iż jest to ARCYDZIEŁO , napisane przez NAJWIĘKSZEGO I NAJLEPSZEGO POLSKIEGO SPECJALISTĘ , ZNAWCĘ TUBYLCZYCH GRUP STREFY POZAANDYJSKIEJ I POZAMEZOAMERYKAŃSKIEJ AMERYKI ŚRODKOWEJ I POŁUDNIOWEJ( i nie tylko ).ARCYDZIEŁO to jest napisane żywym i wciągającym językiem, dzięki któremu czytelnik poznaje dramatyczną przeszłość, teraźniejszość i niepewną przyszłość TUBYLCZYCH GRUP KULTUROWO – JĘZYKOWYCH AMERYKI ŚRODKOWEJ I POŁUDNIOWEJ.Wprost z aptekarską dokładnością ukazane są tutaj etapy kształtowania się GRUP TUBYLCZYCH STREFY POZAANDYJSKIEJ I POZAMEZOAMERYKAŃSKIEJ AMERYKI ŚRODKOWEJ I POŁUDNIOWEJ, począwszy od XV wieku, a skończywszy na XX wieku. "INDIANIE AMERYKI ŚRODKOWEJ I POŁUDNIOWEJ" składa się z dwóch tomów, oba w cenie 30 zł, co na takie ARCY DZIEŁO wydaje się naprawdę TANIE !
Procedura zakupu dwutomowego DZIEŁA jest następująca: wpłata 30 PLN na konto 69
1160 2202
0000 0000 6084 9796 i przesłanie na adres
[link widoczny dla zalogowanych] potwierdzenia wpłaty. Wtedy też proszę podać
adres na jaki ma być wysłana książka. Adres, na który należy wpłacić pieniądze jest następujący:Biblioteka
Centrum Studiów Latynoamerykańskich ( CESLA )
Uniwersytet Warszawski
ul. Smyczkowa 14, 02-678 Warszawa [ (022)553 - 42- 14 ].
Pozdrawiam serdecznie., zachęcając jednocześnie GORĄCO do lektury ARCYDZIEŁA dr Mariusza Kairskiego. Kinia P.S. Niech zachętą do przeczytania " Indianie...." będzie fakt, iż Autor jest w zespole redakcyjnym kwartalnika” TAWACIN”, które dla miłośników Indian powinno mieć szczególne znaczenie. Pozdrawiam wszystkich etnologów serdecznie. Kinia |
|